Skip to primary navigation Skip to main content

Gusto's Summer Concert Guide

By month:
June | July | August | September

By venue:
Artpark | Bear's Den, Seneca Niagara Casino | Braun's Concert Cove | Erie Canal Harbor Central Wharf | Coca-Cola Field | Chautauqua Institute | Darien Lake Performing Arts Center | Erie County Fair | Gratwick Riverside Park, North Tonawanda | First Niagara Center | Holiday Valley, Ellicottville | Labatt Canal Concert Series | Riviera Theatre | Seneca Allegany Events Center, Salamanca | Seneca Events Center, Seneca Niagara Casino

*Free (Note: Paid fair admission needed for free concerts at the Erie County Fair).

JUNE

1 Roy Clark and Mel Tillis (Riviera)

2 Bloc Party with Bear Mountain (Rapids)

4 Billy Idol (Artpark) | Review | Gallery

5 Guns n' Roses (Outer Harbor) | Review | Gallery

6 The Hold Steady, Hollerado (Canalside)* |Review | Gallery

7 Marcus Miller (BD) | Review

8 B.B. King (SA)
Sonny Landreth (BD) | Review

9 Primus (Gratwick)* | Review

11 Joan Jett and the Blackhearts (Artpark) | Review | Gallery

12 Gov't Mule (Artpark) | Review

13 Edward Sharpe and the Magnetic Zeros (Canalside)* | Review | Gallery

14 Alice Cooper and Marilyn Manson (Outer Harbor) | Review | Gallery
WYRK Taste of Country with Darius Rucker, Sheryl Crow, Rodney Atkins, Gloriana, Jana Kramer (CC) | Review | Gallery

15 Marianas Trench, Air Dubai (Artpark)
Quiet Riot ( Braun's)
The Go-Go's (SEC) | Review

18 REO Speedwagon (Artpark) | Review

19 MGMT (Artpark) | Review
Starry Night in the Garden with Sara Bareilles, Youngblood Hawke, Ginny Blackmore (Botanical Gardens) | Review
Charley Pride (Riviera)

20 Steven Page (Canalside)* | Review | Gallery

21 David Cassidy (BD) | Review

22 Dokken (Braun's)
Leo Kottke (BD)
Straight No Chaser (CI)

23 Zac Brown Band (DL) | Review

25 Chicago (Artpark) | Review

26 Dispatch ( Artpark)

27 Teddy Riley and Blackstreet (Canalside)* | Review | Gallery

28 Counting Crows, the Wallflowers (Canalside) | Review | Gallery
Steve Martin, Steep Canyon Rangers, Edie Brickell (CI)
Puddle of Mudd (Labatt)*

29 KEM (Canalside) | Review
Kiss the Summer Hello 2013 with Emblem 3, Classified, Kat Graham, Sky Blu, Jake Miller and MKTO (CC) | Review | Gallery
Jackson Browne, Sara Watkins (SEC)

JULY

3 Dave Matthews Band, Fitz and the Tantrums (DL) | News | Review | Gallery

5 Kid Rock, Kool & the Gang, Uncle Kracker (DL) | News | Review
Theory of a Deadman (Labatt)*

5-7 Great Blue Heron Music Festival (Sherman)

6 Vans Warped Tour (DL) | Review | Gallery
Gretchen Wilson (Holiday Valley)

7 Creedence Clearwater Revisited (Holiday Valley)

8 Black Keys (Outer Harbor) | Review | Gallery

9 The Doobie Brothers (Artpark)

10 O.A.R. (Artpark) | Review

11 G. Love & Special Sauce, Arkells (Canalside)* | Review | Gallery

12 Brad Paisley, Chris Young, Lee Brice and the Henningsens (DL) | Review | Gallery
Survivor featuring Jimi Jamison and Frankie Sullivan (Braun's)
Michael McDonald (CI)
Kansas (Labatt)*
Tommy Castro and the Painkillers (BD)

13 Train, Gavin DeGraw, Michael Franti & Spearhead (DL)
Will Downing (BD)

14 The Tea Party (Gratwick)* | Review | Gallery
Rockstar Energy Drink Mayhem Festival with Rob Zombie (DL)

15 Justin Bieber (FNC) | Commentary | Preview | ReviewGallery 1 | Gallery 2

16 Bad Company with Paul Rodgers (Artpark) | Review | Gallery

17 Flaming Lips (Artpark) | Review

18 Bob Dylan, Wilco, My Morning Jacket (DL)
Los Lonely Boys (Canalside)* | Review | Gallery

19 The Tragically Hip, Grace Potter and the Nocturnals (Outer Harbor) | News | Review | Gallery 1 | Gallery 2
Jonas Brothers (DL) | Review
Pink Floyd Experience (Labatt)*

21 Mac Miller, Earl Sweatshirt, Chance the Rapper, Vince Staples and the Internet (Outer Harbor)
Toby Keith with Kip Moore (DL) | News | Review | Gallery

23 Blue Rodeo (Artpark) | Review | Gallery

25 The Fixx (Canalside)* | Review

26 Dick Fox's "Golden Boys" starring Frankie Avalon, Fabian and Bobby Rydell (CI)
Jason Bonham and the Led Zepplin Experience ( Labatt)* |Review
The Wailers, Giant Panda Guerilla Dub Squad (Canalside)* | Review

27 Alabama (SA)
Jackyl with the Flaunt Girls and HairNation (Braun's)
Bel Biv Devoe (Canalside)* | Review

28 Big Time Rush and Victoria Justice (DL) | Review | Gallery

30 The Machine performs Pink Floyd (Artpark)
Lil Wayne, T.I. & Future (DL) | News

AUGUST

1 Buddy Guy, Robert Randolph and the Family Band (Artpark)
Grizzly Bear (Rapids)
Yonder Mountain String Band, Railroad Earth (Canalside)* | Review | Gallery

2 Flogging Molly, Lowest of the Low and The Tragically Hip (rescheduled) (Outer Harbor) | News | Gallery
Slaughter, Stephen Pearcy (Braun's)
New Kids on the Block, 98 degrees, Boyz II Men (FNC) | ReviewGallery
Chick Corea & the Vigil (Artpark) | Review
Jonny Lang (Artpark)*
Stick Men (BD)

3 Buckwheat Zydeco ( BD)

4 Ted Nugent (Braun's)

6 38 Special, Blue Oyster Cult (Artpark)

7 Three Days Grace, Finger Eleven ( Fair)

8 Sawyer Brown, Maddie Larkin (Fair)*
Halestorm (Harbor)* | Preview | Review

9 Beach Boys (CI)
Hotel California - tribute to the Eagles (Fair)*
Kellie Pickler (Labatt)* | Preview | Review

10 Three Dog Night (Fair)*

11 Rockstar Energy Drink Uproar Festival with Alice in Chains, Jane's Addiction, Coheed & Cambria (DL) | Preview | Review

12 Austin Mahone with Jake Miller (Fair)

13 Lynyrd Skynyrd (Artpark)
John Mayer with Phillip Phillips (DL) | Preview | Review
Blood, Sweat & Tears (Fair) Free

14 Gary Allan, Josh Thompson (Fair)

15 Todd Rundgren (Canalside)* | Preview | Review | Gallery

16 (Friday): Bret Michaels (7 p.m., Braun's)
Rik Emmett (6 p.m., Labatt)*

17 (Saturday): Jason Aldean, Jake Owen, Thomas Rhett (7:30 p.m., DL)
Royal Southern Brotherhood featuring Cyril Neville, Devon Allman and Mike Zito (6 p.m., Willow Creek Winery)

20 (Tuesday): Gladys Knight, the O'Jays (6:30 p.m., Artpark) | Preview

22 (Thursday): Adam Ant and the Good, the Mad & the Lovely Posse (5 p.m., Canalside)*

23 (Friday): The Allman Brothers Band with Steve Winwood (6:30 p.m., Darien)
KC & The Sunshine Band, Village People (8:15 p.m., CI)
Amy Grant (8:15 p.m., CI)

24 (Saturday): Goo Goo Dolls, Matt Nathanson (7:30 p.m., DL)

25 (Sunday): Rusted Root (5 p.m., Gratwick)*

27 (Tuesday): ZZ Top (6:30 p.m., Artpark)

29 (Thursday): Lotus (5 p.m., Canalside)*

30 (Friday): Firehouse (8 p.m., Braun's)
Pat Benatar and Neil Giraldo with Eric Burdon (6 p.m., Canalside)

31 (Saturday): Huey Lewis and the News (7 p.m., SA)

SEPTEMBER

4 (Wednesday): Maroon 5, Kelly Clarkson, Tony Lucca (7 p.m., DL)

6 (Friday): United World Rebellion Tour featuring Skid Row, Saliva and L.A. guns (7 p.m., Braun's)

7 (Saturday): Rascal Flats with the Band Perry (6 p.m., DL)

-----

VENUES

Artpark
June 4 (Tuesday): Billy Idol (6:30 p.m.)
June 11 (Tuesday): Joan Jett and the Blackhearts (6:30 p.m.)
June 12 (Wednesday): Gov't Mule (6:30 p.m.)
June 15 (Saturday): Marianas Trench, Air Dubai (6 p.m.)
June 18 (Tuesday): REO Speedwagon (6:30 p.m.)
June 19 (Wednesday): MGMT (6:30 p.m.)
June 25 (Tuesday): Chicago (6:30 p.m.)
June 26 (Wednesday): Dispatch (6:30 p.m.)
July 10 (Wednesday): O.A.R. (6:30 p.m.)
July 16 (Tuesday): Bad Company with Paul Rodgers (6:30 p.m.)
July 17 (Wednesday): Flaming Lips (6:30 p.m.)|
July 23 (Tuesday): Blue Rodeo (6:30 p.m.)
July 30 (Tuesday): The Machine performs Pink Floyd (6:30 p.m.)
Aug. 1 (Thursday): Buddy Guy, Robert Randolph and the Family Band (7:30 p.m.)
Aug. 2 (Friday): Chick Corea & the Vigil (8 p.m.)
Aug. 6 (Tuesday): 38 Special, Blue Oyster Cult (6:30 p.m.)
Aug. 13 (Tuesday): Lynyrd Skynyrd (6:30 p.m.)
Aug. 20 (Tuesday): Gladys Knight, the O'Jays (6:30 p.m.)
Aug. 27 (Tuesday): ZZ Top (6:30 p.m.) 

Bear's Den, Seneca Niagara Casino
June 7 (Friday): Marcus Miller (8 p.m.)
June 8 (Saturday): Sonny Landreth (8 p.m.)
June 21 (Friday): David Cassidy (8 p.m.)
June 22 (Saturday): Leo Kottke (8 p.m.)
July 12 (Friday): Tommy Castro and the Painkillers (8 p.m.)
July 13 (Saturday): Will Downing (8 p.m.)
Aug. 2 (Friday): Stick Men (8 p.m.)
Aug. 3 (Saturday): Buckwheat Zydeco (8 p.m.)

Braun's Concert Cove
June 15 (Saturday): Quiet Riot (7 p.m.)
June 22 (Saturday): Dokken (7 p.m.)
July 12 (Friday): Survivor featuring Jimi Jamison and Frankie Sullivan (7 p.m.)
July 27 (Saturday): Jackyl with the Flaunt Girls and HairNation (7 p.m.)
Aug. 2 (Friday): Slaughter, Stephen Pearcy (7 p.m.)
Aug. 4 (Sunday): Ted Nugent (7 p.m.)
Aug. 16 (Friday): Bret Michaels (7 p.m.)
Aug. 30 (Friday): Firehouse (8 p.m.)
Sept. 6 (Friday): United World Rebellion Tour featuring Skid Row, Saliva and L.A. guns (7 p.m.) 

Erie Canal Harbor Central Wharf
June 6 (Thursday): The Hold Steady, Hollerado (5 p.m.)*
June 13 (Thursday): Edward Sharpe and the Magnetic Zeros (5 p.m.)*
June 20 (Thursday): Steven Page (5 p.m.)*
June 27 (Thursday): Teddy Riley and Blackstreet (5 p.m.)*
June 28 (Friday): Counting Crows, the Wallflowers (6 p.m.)
June 29 (Saturday): KEM (6 p.m.)
July 11 (Thursday): G. Love & Special Sauce , the Joy Formidable (5 p.m.)*
July 18 (Thursday): Los Lonely Boys (5 p.m.)*
July 25 (Thursday): The Fixx (5 p.m.)*
July 26 (Friday): The Wailers, Giant Panda Guerilla Dub Squad (6 p.m.)*
July 27 (Saturday): Bel Biv Devoe (6 p.m.)*
Aug. 1 (Thursday): Yonder Mountain String Band, Railroad Earth (5 p.m.)*
Aug. 8 (Thursday): Halestorm (5 p.m.)*
Aug. 15 (Thursday): Todd Rundgren (5 p.m.)*
Aug. 22 (Thursday): Adam Ant and the Good, the Mad & the Lovely Posse (5 p.m.)*
Aug. 29 (Thursday): Lotus (5 p.m.)*
Aug. 30 (Friday): Pat Benatar and Neil Giraldo with Eric Burdon (6 p.m.)

Coca-Cola Field
June 14 (Friday): WYRK Taste of Country with Darius Rucker, Sheryl Crow, Rodney Atkins, Gloriana, Jana Kramer (6:30 p.m.)
June 29 (Saturday): Kiss the Summer Hello 2013 with Emblem 3, Classified, Kat Graham, Sky Blu, Jake Miller and MKTO (6 p.m.) 

Chautauqua Institute
June 22 (Saturday): Straight No Chaser (8:15 p.m.)
July 12 (Friday): Michael McDonald (8:15 p.m.)
July 26 (Friday): Dick Fox's "Golden Boys" starring Frankie Avalon, Fabian and Bobby Rydell (8:15 p.m.)
Aug. 9 (Friday): Beach Boys (8:15 p.m.)
Aug. 23 (Friday): KC & The Sunshine Band, Village People (8:15 p.m.), Amy Grant (8:15 p.m.) 

Darien Lake Performing Arts Center
June 23 (Sunday): Zac Brown Band (7 p.m.)
July 3 (Wednesday): Dave Matthews Band, Fitz and the Tantrums (7 p.m.)
July 5 (Friday): Kid Rock, Kool & the Gang, Uncle Kracker (6:45 p.m.)
July 6 (Saturday): Vans Warped Tour (11 a.m.)
July 12 (Friday): Brad Paisley, Chris Young, Lee Brice and the Henningsens (7 p.m.)
July 13 (Saturday): Train, Gavin DeGraw, Michael Franti & Spearhead (7 p.m.)
July 14 (Sunday): Rockstar Energy Drink Mayhem Festival with Rob Zombie (1:10 p.m.)
July 18 (Thursday): Bob Dylan, Wilco, My Morning Jacket (5:30 p.m.)
July 21 (Sunday): Toby Keith with Kip Moore (7 p.m.)
July 28 (Sunday): Big Time Rush and Victoria Justice (6:30 p.m.)
July 30 (Tuesday): Lil Wayne, T.I. & Future (7 p.m.)
Aug. 13 (Tuesday): John Mayer with Phillip Phillips (7:30 p.m.)
Aug. 17 (Saturday): Jason Aldean, Jake Owen, Thomas Rhett (7:30 p.m.)
Aug. 24 (Saturday): Goo Goo Dolls, Matt Nathanson (7:30 p.m.)
Sept. 4 (Wednesday): Maroon 5, Kelly Clarkson, Tony Lucca (7 p.m.)
Sept. 7 (Saturday): Rascal Flats with the Band Perry (6 p.m.) 

Erie County Fair
Aug. 7 (Wednesday): Three Days Grace, Finger Eleven (8 p.m.)
Aug. 8 (Thursday): Sawyer Brown, Maddie Larkin (8 p.m.)*
Aug. 9 (Friday): Hotel California - tribute to the Eagles (8:30 p.m.)*
Aug. 10 (Saturday): Three Dog Night (8 p.m.)*
Aug. 12 (Monday) Austin Mahone with Jake Miller (7:30 p.m.)
Aug. 13 (Tuesday): Blood, Sweat & Tears (8 p.m.) Free
Aug. 14 (Wednesday): Gary Allan, Josh Thompson (7 p.m.)

Gratwick Riverside Park, North Tonawanda
June 9 (Sunday): Primus (5 p.m.)*
July 14 (Sunday): The Tea Party (5 p.m.)*
Aug. 25 (Sunday): Rusted Root (5 p.m.)*

First Niagara Center
July 15 (Monday): Justin Bieber (7 p.m.)
Aug. 2 (Friday): New Kids on the Block, 98 degrees, Boyz II Men (7:30 p.m.)

Holiday Valley
July 6 (Saturday): Gretchen Wilson (9 p.m.)
July 7 (Sunday): Creedence Clearwater Revisited (8 p.m.)

Labatt Canal Concert Series
June 28 (Friday): Puddle of Mudd (6 p.m.)*
July 5 (Friday): Theory of a Deadman (6 p.m.)*
July 12 (Friday): Kansas (6 p.m.)*
July 19 (Friday): Pink Floyd Experience (6 p.m.)*
July 26 (Friday): Jason Bonham and the Led Zepplin Experience (6 p.m.)*
Aug. 2 (Friday): Jonny Lang (6 p.m.)*
Aug. 9 (Friday): Kellie Pickler (6 p.m.)*
Aug. 16 (Friday): Rik Emmett (6 p.m.)*

The Riviera Theatre
June 1 (Saturday): Roy Clark and Mel Tillis (8 p.m.)
June 19 (Wednesday): Charley Pride (7:30 p.m.)

Seneca Allegany Events Center, Salamanca
June 8 (Saturday): B.B. King (7 p.m.)
July 27 (Saturday): Alabama (7 p.m.)
Aug. 31 (Saturday): Huey Lewis and the News (7 p.m.)

Seneca Events Center, Seneca Niagara Casino
June 15 (Saturday): The Go-Go's (8 p.m.)
July 29 (Saturday): Jackson Browne, Sara Watkins (8 p.m.)

comments powered by Disqus