Skip to primary navigation Skip to main content

The 2010 All-WNY boys basketball team: How'd we do?

The 2010 All-Western New York boys basketball team is in the paper and on our Web site, along with a ton of information and a super-cool wraparound cover.

After you check out everything here -- including the video and the slideshow -- you best go out and get a paper to get a copy of the cover.

Here is the discussion that led up to this point. Thank you for keeping the debate respectful to all. The comments section awaits below ...

2010 All-Western New York boys basketball team

First team
G Carlos Rivera, Jamestown (5-7, 12)
G Chris Secky, Maple Grove (6-2, 12) [PLAYER OF THE YEAR]
C Will Regan, Nichols (6-8, 12) [PLAYER OF THE YEAR]
G Darale Young, OTC Middle College (6-3, 12)
G Mark Coppola, Wmsv. South (5-7, 12)

Second team
F Domonique Jackson, East (6-4, 12)
G Ron Canestro, Nichols (6-0, 12)
G Stan Wier, Nichols (6-2, 10)
G Justin Stokes, OTC Middle College (6-1, 12)
G Keron Briggs, Sweet Home (5-10, 12)

Third team
G Blair Helton, Canisius (6-1, 12)
G Chris Holland, Grover Cleveland (5-11, 11)
F Aaron Davis, North Tonawanda (6-3, 12)
F Davon Alexander, OTC Middle College (6-3, 11)
G Troy Nowak, Orchard Park (6-2, 12)

Fourth team
C Sean Mulhern, OTC Middle College (6-5, 12)
G Davon Marshall, Niagara Falls (5-11, 12)
G Trevor Short, Akron (6-0, 12)
F Vince Kazmierczak, St. Mary's (6-3, 12)
G Joe Palumbo, Olean (5-8, 12)

Honorable mention
(Underclassmen indicated by grade after name)
Christian Barczykowski (Alden), Marcus Aiello (Allegany-Limestone), Nico McLean (Amherst), Aaron Nevins-11 (Canisius), Ryan Andrew (Cattaraugus/Little Valley), B.J. Monacelli (Cassadaga Valley), Barry Mason (Cassadaga Valley), David Hill-11 (Clarence), Tyler Funk-11 (Clarence), Clark Tritto (City Honors), Jacob Maryniewski (Depew), Rick Coburn (Depew), Jonas Stagyla (Grand Island), Ricky Alejandro (Grover Cleveland), Jordan Farrant-10 (Holland), Maurice Miles-11 (Hutch-Tech), Darin Butts-11 (Jamestown), Fletcher Larson (Jamestown), Jaysean Paige-10 (Jamestown), Dondre Alexander-11 (Lackawanna), Sean Bellomo (Lake Shore), Bryce Shepard (Maryvale), Levi Pace (Medina), Kenny Stokes (Niagara Falls), Andrew MacKinnon (Nichols), Conner Vandegriff (Nichols), Darrik Bloomfield (North Tonawanda), Ryan Carney (Olean), Alex Moore (Olean), Isaiah Jefferson (Riverside), Mike Reed (Sherman), Kyle Wojciechowski (St. Joe's), Joe Barnhardt (St. Mary's/Lanc.), Mike Scarcello (Bishop Timon-St. Jude), Dut Dour (Bishop Timon-St. Jude), Michael Bova-11 (Westfield), Joe Licata-11 (Williamsville South), Phil Stasiak-11 (Williamsville South), Ethan Baker (Wilson), Brennan Moxham-11 (Wilson).

The players are listed alphabetically by school.

The girls post is here.

---Keith McShea

buffalonews.com/highschool     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

tagged

Basketball
comments powered by Disqus
Advertisement

About Prep Talk

Keith McShea

Keith McShea

Keith McShea has covered high school sports at The News since his hiring in 1999. The 1995 University at Buffalo graduate and Long Island native (North Babylon Bulldogs) covers — and live blogs — everything from scrimmages to state championships & helps head The News' All-Western New York selections.

@KeithMcSheaBN | [email protected]

Subscribe

Advertisement