Skip to primary navigation Skip to main content

Video: Watch St. Joe's upset Niagara Falls on PrepTalkTV

Quite a Senior Night for St. Joe's as the Marauders post a memorable upset of Niagara Falls.

Review the action -- thanks to PrepTalkTV video reporter/producer Lauren Mariacher -- and get our breakdown of the top games of the upcoming week:

* * *

You can find all of our videos easily by going to the video player and clicking "PrepTalkTV."

* * *

For more on a classic contest, check out our Friday Night Live post which includes a running blog and more highlights; and my game story.

---Keith McShea

buffalonews.com/highschools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win the Manhattan Cup?

Will it come down to a third meeting between St. Joe's and Canisius or will some team get in the way with an upset?

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Sunday's play-in game at St. Mary's
Nichols vs. Cardinal O'Hara, 12:30 p.m.
All remaining games at Canisius College
Tuesday's semifinals
Nich/O'H vs. 1-Canisius, 6 p.m.
5-Archbishop Walsh vs. 4-St. Mary's, 7:45 p.m.
Wednesday's semifinals
7-Nia. Catholic vs. 2-St. Joe's, 6 p.m.
6-St. Francis vs. 3-Bishop Timon-St. Jude, 7:45 p.m.
Semifinals -- Sat. Feb. 26
Nich/O'H/Can vs. Walsh/St. M, 6 p.m.
NC/St. J vs. St.F/TSJ, 7:45 p.m.
Final -- March 2
6 p.m. (unless a Class B final is needed at 6 p.m.; in that case the Manhattan Cup final would follow at 7:45)

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them all out:

Boys: AA, A-1, A-2, B-1, B-2, C and D.

Girls: Monsignor Martin, AA, A-1, A-2, B-1, B-2, C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class AA boys hoops?

All season long there's been talk about how tough the AA boys bracket will be -- and it sure is.

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Tuesday's first round
13-North Tonawanda (2-16) at 12-Orchard Park (6-12), 8 p.m.
Wednesday's prequarterfinals
9-Lockport (9-9) at 8-Clarence (10-8)
NT/OP at 5-Kenmore West (13-4)
10-Frontier (9-9) at 7-Niagara-Wheatfield (10-8)
11-West Seneca West (7-11) at 6-McKinley (15-3), 8 p.m.
Friday's quarterfinals
Lock/Clar at 1-Jamestown (15-3)
NT/OP/KW at 4-Lancaster (13-5)
WSW/McK at 3-Wmsv. North (13-5)
Fro/N-W at 2-Niagara Falls (17-1)
Semifinals -- March 3 at Buffalo St.
WSW/McK/WN vs. Fro/N-W/NF, 6 p.m.
NT/OP/KW/L vs. L/Clar/Jam, 7:45 p.m.
Final: March 5 at Buff. St., 8:15 p.m.

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupA-1A-2B-1B-2C and D.

Girls: Monsignor MartinAAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class A-1 boys hoops?

Top 10 large school and defending Class A champ Williamsville South is a clear favorite in A-1, but Williamsville East, Bennett and Hutch-Tech have all made some serious noise during the end of the season.

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Tuesday's first round
13-Lake Shore (2-16) at 12-Grand I. (2-16)
Wednesday's prequarterfinals
9-Hamburg (4-14) at 8-Iroquois (5-13)
LS/GI at 5-Sweet Home (8-10)
10-Starpoint (4-14) at 7-Ken. East (7-11)
11-Lafayette (2-13) at 6-W. Sen. East (9-9)
Friday's quarterfinals
Ham/Iro at 1-Williamsville South (17-1)
LS/GI/SH at 4-Hutch-Tech (11-7), 5 p.m.
Laf/WSE at 3-Bennett (13-5)
Star/KE at 2-Williamsville East (14-4)
Semifinals -- March 2 at Buffalo St.
Laf/WSE/Ben vs. Star/KE/WE, 6 p.m.
LS/GI/SH/HT vs. H/I/WS, 7:45 p.m.
Final: March 5 at Buff St., 6:30 p.m.

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupAAA-2B-1B-2C and D.

Girls: Monsignor MartinAAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class A-2 boys hoops?

One of the most intriguing and diverse brackets includes a strong ECIC III contingent led by Maryvale, tough city schools like East and Riverside, Lew-Port of the Niagara Frontier League and a young Olean squad from CCAA I.

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Tuesday's first round
13-Springville (4-14) at 12-Albion (5-13), 8 p.m.
Wednesday's prequarterfinals
9-East Aurora (6-12) vs. 8-Riverside (11-7) at McKinley, 6 p.m.
Spring/Alb at 5-Lew-Port (13-5)
11-Pioneer (4-13) at 6-Olean (13-5)
10-Burgard (6-12) at 7-Depew (10-8)
Friday's quarterfinals
EA/Riv at 1-Maryvale (16-2)
Spring/Alb/LP at 4-Cheektowaga (15-3)
Pio/Ol at 3-Amherst (12-6)
Brg/Dp vs. 2-East (14-4) at I-Prep, 6 p.m.
Semifinals -- March 1 at Buffalo St.
Sp/Al/Ol/Am vs. Brg/Dp/E, 7 p.m.
Pio/LP/Chk vs. EA/R/Mary, 8:30 p.m.
Final: March 5 at Buffalo St., 3:30 p.m.

 

.

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupAAA-1B-1B-2C and D.

Girls: Monsignor MartinAAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class B-1 boys hoops?

Will league champions like Dunkirk, Newfane and Tonawanda become sectional champions? Or can a team like Lackawanna make a run?

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Wednesday's prequarterfinals
9-Buffalo Arts (7-11) vs. 8-Akron (3-15) at Hutch-Tech
10-Medina (3-15) at 7-Roy-Hart (4-14)
11-Eden (1-17) at 6-Alden (8-10)
Friday's quarterfinals
Akr/BA at 1-Dunkirk (18-0)
5-Lackawanna (10-8) at 4-JFK (11-7)
RH/Med at 2-Newfane (14-4)
Ed/Ald at 3-Tonawanda (15-3)
Semifinals -- Feb. 28 at Buff. St.
Lack/JFK vs. Akr/BA/Dunk, 7 p.m.
Ed/Ald/Ton vs. RH/M/New, 8:30 p.m.
Final: March 5 at Buffalo St., 1:45 p.m.

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupAAA-1A-2B-2C and D.

Girls: Monsignor MartinAAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class B-2 boys hoops?

Wilson has been in the top 10 all season but this bracket could be a toss-up.

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Wednesday's prequarterfinals
9-Emerson (9-8) at 8-All.-Lime. (7-11)
10-Gowanda (3-15) at 7-City Honors (7-11), 8 p.m.
Friday's quarterfinals
BA/AL at 1-Wilson (14-4)
5-Cleve. Hill (11-7) at 4-S'western (12-5)
6-Fredonia (7-11) at 3-Cass. Valley (15-3)
CH/G vs. 2-CSAT (13-5) at Card. O'Hara
Semifinals
Feb. 28 at Buffalo St., 5:30 p.m.
CHon/Gow/CSAT vs. Fred/CV
March 1 at Buffalo St., 5:30 p.m.
BA/AL/Wil vs. CH/Sw
Final: March 5 at Buffalo St., noon

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupAAA-1A-2B-1C and D.

Girls: Monsignor MartinAAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class C boys hoops?

This bracket includes the strongest collection of C teams in years, with many regulars in the small school poll and many quality teams aiming for upsets.

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Saturday's play-in at Tapestry
16-Oracle 68, 17-Franklinville 33
Tuesday's first round
16-Oracle (4-15) at 9-Chaut. Lake (11-7)
13-Holland (6-12) at 12-Randolph (6-11)
14-Catt./LVal. (6-12) at 10-Barker (10-8)
15-Maritime (3-14) at 11-Silver Cr. (12-6)
Wednesday's prequarterfinals
Frank/Ora/CL at 8-Westfield (12-6)
Hol/Rand at 5-Salamanca (14-4)
CLV/Bark vs. 7-MST Seneca (9-9) at City Honors, 6 p.m.
Marit/SC at 6-Portville (14-4)
Friday's quarterfinals
Fr/Or/CL/West at 1-I-Prep/Grover (15-3), 8 p.m.
Hol/Rand/Sal vs. 4-OTC Middle College (11-7) at ECC-City
Mar/SC/Port at 3-Maple Grove (16-2)
CLV/Bark/MST at 2-Tapestry (15-3)
Semifinals -- March 2 at JCC
M/SC/P/MG vs. CLV/B/MST/Tap, 6 p.m.
F/O/CL/W/IP vs. H/R/S/OTC, 7:45 p.m.
Final: March 4 at JCC, 7:45 p.m.

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupAAA-1A-2B-1B-2 and D.

Girls: Monsignor MartinAAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class D boys hoops?

How close is Class D? It took a blind draw and two coin flips to determine the top three seeds after Sherman, Clymer and Panama all went 10-2 in CCAA IV.

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

Wednesday's prequarterfinals
9-Olmstead (2-16) at 8-West Valley (2-16)
Friday's quarterfinals
Olm/WV at 1-Sherman (12-6)
5-Forestville (6-12) at 4-Pine Valley (11-7)
7-Ellicottville (8-10) at 2-Clymer (15-3)
6-North Collins (9-9) at 3-Panama (14-4)
Semifinals -- March 1 at JCC
E/Cly vs. NC/Pan, 6 p.m.
For/PV vs. Olm/WV/Sher, 7:45 p.m.
Final: March 4 at JCC, 6 p.m.

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupAAA-1A-2B-1B-2 and C.

Girls: Monsignor MartinAAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Monsignor Martin girls hoops?

Sacred Heart went undefeated in league play -- can the Sharks keep that up through the playoffs?

Break down the schedule, vote in the poll and tell us what you think in the comments section below.

All games at Canisius College
Quarterfinals -- Feb. 28
8-Mount Mercy vs. 1-Sacred Heart, 6 p.m.
5-Holy Angels vs. 4-St. Mary's, 7:45 p.m.
Quarterfinals -- March 1
7-Mount St. Mary vs. 2-Nichols, 6 p.m.
6-Cardinal O'Hara vs. 3-Nardin, 7:45 p.m.
Semifinals -- March 4
MM/SH vs. HA/St. M, 6 p.m.
MSM/Nich vs. O'H/Nard, 7:45 p.m.
Final: March 6, 2 p.m.

 

 

There is a post and a poll for every bracket. Check them out:

Boys: Manhattan CupAAA-1A-2B-1B-2C and D.

Girls: AAA-1A-2B-1B-2C and D.

You can review the overall postseason schedules for both boys hoops and girls hoops -- which go all the way to the Federation championships in Glens Falls -- and check our high school scoreboard each night as the results roll in. 

---Keith McShea

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

« Older Entries Newer Entries »
Advertisement

About Prep Talk

Keith McShea

Keith McShea

Keith McShea has covered high school sports at The News since his hiring in 1999. The 1995 University at Buffalo graduate and Long Island native (North Babylon Bulldogs) covers — and live blogs — everything from scrimmages to state championships & helps head The News' All-Western New York selections.

@KeithMcSheaBN | kmcshea@buffnews.com

Subscribe

Advertisement