Skip to primary navigation Skip to main content

Section VI playoff lineup is ALL SET

NOTE (late Sunday): The complete Week Eight Section VI schedule is here.

* * *

The results are in, and here's what the Section VI playoff lineup looks like.

Everything will be cleared up after Saturday's games (keep track of all the action and help us update scores at Prep Talk Live).

Thanks again to Prep Talk blog first-ballot HOFer Milt Latimer for helping break things down.

Times and sites for next week's quarterfinals (Week Eight) will be officially announced by Section VI on Sunday. Teams usually host games on days/times that they traditionally have hosted games during the season. 

Section VI will also announce the Chuck Funke Memorial Consolation Bowl playoff matchups on Sunday.

The Section VI playoff format and tiebreaker policies are available in its handbook. In short, divisional placing is determined by: 1) league record; 2) head-to-head meetings; 3) point differential against common opponents.

If you want to double check everything :-), here are our football standings and all of this season's results.

N-North Division; S-South Division.

Class AA

4N-Niagara-Wheatfield at 1S-Orchard Park
3N-Lockport at 2S-Jamestown
3S-Clarence at 2N-Niagara Falls
4S-Lancaster at 1N-Kenmore West

Lockport beat Niagara-Wheatfield, 25-13, Saturday to settle No. 3 and No. 4.

Class A

4S-West Seneca East at 1N-Sweet Home 
3S-Amherst at 2N-North Tonawanda 
3N-Starpoint at 2S-Bennett
4N-McKinley at 1S-Williamsville South

Sweet Home took the top spot in A North by winning big at Williamsville North on Saturday.

Starpoint won at Williamsville East Saturday to take third; McKinley lost at Grand Island but still took fourth.

Class B 

Reminder: Playoff teams are the three divisional winners (seeded 1 through 3); the three divisional runners-up (seeded 4 through 6) and the two best third-place teams.

To seed the teams from different divisions, the determining factors are 1) league record; 2) league point differential; 3) fewest points allowed.

8-Albion (second-best 3rd-place) at 1-Cheektowaga (best champion - B West) 
7-Olean (best 3rd-place) at 2-Alden (second-best champion - B East)
6-Eden (third-best 2nd-place - B South) at 3-Pioneer (third-best champion - B South)
5-Lackawanna (second-best 2nd-place - B West) at 4-Depew (best 2nd-place - B East)

In B South, Eden, Springville and Olean (all 2-2) were in the running for second place AND third place.

Eden beat Springville Saturday to take second place in B South and eliminate Springville. Eden's win puts it in as the B South second-place team (even if Olean wins, Eden wins a head-to-head tiebreaker).

East Aurora is at Olean at 6:30 p.m.

[Olean wins, 21-8, to take No. 7 spot; Albion gets No. 8, explanation below]

A win would put Olean in third place at 3-2; the top third-place teams are determined first by 1) league record (all tied at 3-2); then 2) league point differential (and then 3) fewest league points allowed).

Entering its game with EA, Olean has a league point differential of minus-14. OIean needs to beat EA by at least eight points to make the playoffs.

Albion (3-2) is the third-place team from B East and it has a league point differential of minus-5. It has clinched a playoff spot and will either be the No. 7 or No. 8 seed.

Maryvale (3-2) is the third-place team from B West and it has a league point differential of minus-6 (putting them behind Albion).

If Olean wins by 10, it takes the No. 7 seed as the top third-place team with a point differential of minus-4 (and Albion would take the No. 8 seed).

If Olean wins by nine, Olean and Albion would take the No. 7 and No. 8 seeds. Who is who depends on the next tiebreaker, which is league points allowed: Olean has given up 68, Albion 96.

If Olean wins by eight, it very likely takes the No. 8 seed as the second-best third-place team with a point differential of minus-6 -- that would mean Olean and Maryvale would go to the next tiebreaker, which is league points allowed: Olean would have to give up a ton of points to increase its total (68) past Maryvale's (125).

If Olean wins by seven, it is out of the playoffs because Maryvale would beat it out on league point differential.

Class C

4S-Cassadaga Valley at 1N-Fredonia
3S-Westfield at 2N-Cleveland Hill 
3N-JFK at 2S-Southwestern
4N-Akron at 1S-Salamanca 

Cleveland Hill beat JFK Saturday for second place in C North.

In a three-way tie for fourth place in C South (all at 2-4), Cassadaga Valley had a point differential against common opponents (Salamanca, Southwestern, Westfield and Falconer) of minus-26; Allegany-Limestone was at minus-28 and Cattaraugus/Little Valley was at minus-32.  

Class D

All six teams make the playoffs; the top two receive quarterfinal byes in Week Eight.  

1-Maple Grove and 2-Randolph receive byes to the semifinals. 
6-I-Prep/Grover at 3-Frewsburg
5-Portville at 4-Silver Creek

Class DD

All eight teams make the playoffs. Chautauqua Lake (7-0) clinched first place. Complete bracket will be announced Sunday.

---Keith McShea

(@KeithMcSheaBN on Twitter)

buffalonews.com/high-schools     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

tagged

Football | High school football
comments powered by Disqus
Advertisement

About Prep Talk

Keith McShea

Keith McShea

Keith McShea has covered high school sports at The News since his hiring in 1999. The 1995 University at Buffalo graduate and Long Island native (North Babylon Bulldogs) covers — and live blogs — everything from scrimmages to state championships & helps head The News' All-Western New York selections.

@KeithMcSheaBN | [email protected]

Subscribe

Advertisement