Skip to primary navigation Skip to main content

Schedule for boys basketball's Championship Week

Note: Nightly schedules and results are available at our scoreboard page while live blogs will be posted (featuring #PrepTalkLive Twitter updates) throughout the postseason.

The original boys seedings and schedule is available here.

The original girls seedings and schedule is available here.

* * *

We've kept the Selection Saturday breakdowns by PrepTalkTV here because most of what is discussed is relevant heading into the semifinals and finals.

* * *

MANHATTAN CUP

Wednesday's semifinals at Canisius HS
4-Nichols at 1-Canisius, 6 p.m.
3-St. Mary's vs. 2-Bishop Timon-St. Jude, 7:30 p.m.

Final: Sunday, March 2, 6:30 p.m. (or 8 p.m.)

Note: If a Class B playoff is needed, it will be held at 6:30 and the Manhattan Cup final will be at 8. The furthest-advancing Class B team (now down to St. Mary's and Nichols) earns the league's Class B berth in the state playoffs. If they both lose in the semifinals, there will be a playoff.

CLASS AA BOYS

Semifinals: Monday, Feb. 24 at Buffalo State
3-Clarence (15-3) vs. 2-Williamsville North (14-4), 6 p.m.
4-Lockport (15-3) vs. 1-Jamestown (14-4), 7:45 p.m.

Final: Saturday, March 1, 8:15 p.m.

CLASS A-1 BOYS

Semifinals: Thursday, Feb. 27 at Buffalo State
4-North Tonawanda (12-6) vs. 1-Williamsville South (10-7), 6 p.m.
7-Hamburg (11-7) vs. 3-McKinley (13-5), 7:45 p.m.

Final: Saturday, March 1, 6:30 p.m. at Buffalo State

CLASS A-2 BOYS

Semifinals: Wednesday, Feb. 26 at Buffalo State
4-Lew-Port (12-7) vs. 1-Amherst (16-3), 7 p.m.
3-Maryvale (12-7) vs. 2-Cheektowaga (14-5), 8:30 p.m.

Final: Saturday, March 1, 3:30 p.m. at Buffalo State

Overall Class A Final: March 4, 8:30 p.m. at Buffalo State

CLASS B-1 BOYS

Semifinals: Tuesday, Feb. 25 at Buffalo State
4-Tonawanda (12-7) vs. 1-Fredonia (15-4), 7 p.m.
6-Depew (10-10) vs. 2-Olean (16-3), 8:30 p.m.

Final: Saturday, March 1, 1:45 p.m. at Buffalo State

CLASS B-2 BOYS

Semifinals: 
Tuesday, Feb. 25, 5:30 p.m. at Buffalo State
4-Health Sciences (15-4) vs. 1-East (16-3)
Wednesday, Feb. 26, 5:30 p.m. at Buffalo State
3-Salamanca (14-5) vs. 2-Cleveland Hill (14-4)

Final: Saturday, March 1, noon at Buffalo State

Overall Class B Final: March 4, 7 p.m. at Buffalo State

CLASS C-1 BOYS

Semifinals 
Monday, Feb. 24 at Jamestown Community College
4-Silver Creek (11-8) vs. 1-Barker (19-0), 6 p.m.
6-Allegany-Limestone (12-7) vs. 2-Middle Early College (14-5), 7:45 p.m.

Final: Friday, Feb. 28, 8:30 p.m. at Jamestown CC

CLASS C-2 BOYS

Semifinals: Tuesday, Feb. 25 at Jamestown Community College
4-Maple Grove (11-8) vs. 1-I-Prep/Grover (14-5), 6 p.m.
3-Randolph (13-6) vs. 2-Olmsted (11-8), 7:45 p.m.

Final: Friday, Feb. 28, 7 p.m. at Jamestown CC

CLASS D BOYS

Semifinals: Wednesday, Feb. 26 at Jamestown Community College
4-Ellicottville (11-8) vs. 1-Sherman (18-1), 6 p.m.
3-Panama (13-5) vs. 2-Forestville (11-8), 7:45 p.m.

Final: Friday, Feb. 28, 5:30 p.m. at Jamestown CC

tagged

Basketball
comments powered by Disqus
Advertisement

About Prep Talk

Keith McShea

Keith McShea

Keith McShea has covered high school sports at The News since his hiring in 1999. The 1995 University at Buffalo graduate and Long Island native (North Babylon Bulldogs) covers — and live blogs — everything from scrimmages to state championships & helps head The News' All-Western New York selections.

@KeithMcSheaBN | kmcshea@buffnews.com

Subscribe

Advertisement