Skip to primary navigation Skip to main content

Countdown to Friday Night Lights: B North

By Keith McShea

Who’s who: The nine-team division consists of the Albion Purple Eagles, Amherst Tigers, Barker/Roy-Hart Raiders, Bennett Tigers, Burgard Bulldogs, Cheektowaga Warrriors, Lew-Port Lancers, Maryvale Flyers and Medina/Lyndonville Mustangs.

Continue reading "Countdown to Friday Night Lights: B North" »

Alden looks for return to prominence behind Stoldt, Currin

 

Aaron Mansfield/Buffalo News -- The Alden Bulldogs, who made it to the state semifinals in 2012 for the first time in school history, were back on the practice field Monday for the first day of fall preparation.
Aaron Mansfield/Buffalo News -- The Alden Bulldogs, who made it to the state semifinals in 2012 for the first time in school history, were back on the practice field Monday for the first day of fall preparation.


By Aaron Mansfield

After a season in which Alden won the Section VI championship and made the state final four for the first time in school history, you might expect the Bulldogs to have a bit of self-assured swagger heading into the 2013 season. You might expect to sense an arrogance in their demeanor that says, ‘We’re good and we know it.’

But the Bulldogs are embracing a much different outlook – an underdog mentality. They’re hungrier than ever; they’re hungry to prove they can dominate without legendary coach Dick Diminuco, who left the team after last season to become the quarterbacks coach at SUNY Brockport.

Though Diminuco is gone, the team’s on-the-field leader from last year, senior quarterback Brian Stoldt, is back. Stoldt has been one of the primary attractions in Western New York high school football since he became the starting signal-caller as a sophomore.

Continue reading "Alden looks for return to prominence behind Stoldt, Currin" »

Tonawanda, Frewsburg move on to final four; Clarence, Albion, Pine Valley fall

It's a busy day for Western New York baseball teams. 

We've just gotten Tonawanda on the phone to confirm the Warriors' 2-1 victory over Wellsville in the Class B Far West Regionals at Dansville. Tonawanda advances to the state final four Saturday in the Binghamton area.

Correspondent Ben Gaughan reports from Batavia that Frewsburg has beaten Caledonia-Mumford, 3-0, in the Class C regional.

Clarence's season came to an end in Batavia as the Red Devils fell, 3-1, to McQuaid.

Correspondent Amanda Bremer reports that Pine Valley lost to Bolivar-Richburg, 5-1, in the Class D regional at Coca-Cola Field, where the Class A game was scheduled to start at 8:30 p.m. 

* * *

Update at 11:24 p.m. Albion falls, 6-2, to Pittsford-Sutherland in the Class A game.

---Keith McShea

buffalonews.com/highschool     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Class A final is set and it's a surprise; Canisius-Joe's in Georgetown Cup semifinal

The Class A final is set -- and it's not Iroquois-Grand Island.

Albion knocked off No. 1 large school and second-seeded Iroquois, 8-5, while Williamsville South toppled No. 1 seed and defending champion Grand Island, 11-5.

The undefeated Purple Eagles (21-0) take on the Billies (10-5) at 4:30 p.m. Wednesday at Niagara Falls' Sal Maglie Stadium.

In the Monsignor Martin Association, we have three of the final four teams and one killer semifinal matchup.

St. Joe's beat Cardinal O'Hara, 9-0, while Canisius edged Nichols, 3-2 -- the rivals will meet in the semifinals at 3 p.m. Thursday at St. Joe's. The semifinal doubleheader at Joe's concludes with St. Mary's -- which knocked off Bishop Timon-St. Jude, 2-1 -- meeting the winner of Sunday's quarterfinal of Niagara Cathoic at St. Francis.

---Keith McShea

buffalonews.com/highschool     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Class A baseball semifinal times set for Saturday

Here are the times for Saturday's Section VI Class A baseball semifinals:

Albion at Iroquois, 1 p.m.

Williamsville South at Grand Island, 2 p.m. 

---Keith McShea

buffalonews.com/highschool     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Lineup set for N-O/Genesee Region hoops showcase

The lineup is set for the Niagara-Orleans League vs. Genesee Regional League Showcase, a great late-season event in its second year. Some nice matchups that make for great tuneups for the teams heading into the postseason.

Here's the schedule: 

NIAGARA-ORLEANS VS. GENESEE REGION SHOWCASE
at Genesee Community College
Friday, Feb. 12
Akron vs V-Elba, 6:30 p.m.
Medina vs V-Alexander, 8 p.m.

Saturday, Feb. 13
CSAT vs. V-Kendall, noon
Roy-Hart vs. V-Pembroke, 1:30 p.m.
Barker vs. V-Byron-Bergen, 3 p.m.
Newfane vs. V-Lyndonville, 4:30 p.m.
Albion vs. V-Wheatland-Chili, 6 p.m.
Wilson vs. V-Oakfield-Alabama, 7:30 p.m.

Somewhat of a bummer is that private school Notre Dame of Batavia is not participating -- I'm not sure why; perhaps it was a scheduling issue. Batavia Notre Dame is the only Genesee Region school in the state rankings -- it is fifth in Class D, one spot behind Maple Grove..

Don't get me started on private schools being permitted to participate in Class D of the state's public school athletic association.

---Keith McShea

buffalonews.com/highschool     facebook.com/preptalkblog     twitter.com/bufnewspreptalk

Who's going to win Class B football?

The Class B field is set, and there are favorites everywhere you turn -- Cheektowaga is tops in the polls, Depew is coming off a tremendous performance against No. 1 large school Lancaster, East Aurora might be the hottest team in the bracket, and Lackawanna is the defending champion.

As with all of our polls, we want to hear how and why you voted. Let us know in the comment space below.

Be sure to vote in all of the polls: Class AA, Class A, Class C and Class D.

---Keith McShea

Scribbling down scrimmages: Saturday's lineup

Saturday is the first day football teams can scrimmage each other.

Below is a list we've compiled from your responses to the Kicking off 2009 football talk post as well as some other research.

PLEASE let us know of any inaccuracies, updates or additions via the comments section below or an email to kmcshea@buffnews.com Thanks.

Also, check out a statewide scrimmage list from the NYS Sportswriters Association.

* * *

Saturday's scrimmages

Cardinal O'Hara at Cleveland Hill, 8 a.m.

St. Francis, Sweet Home and East at Lockport, 9 a.m.

Williamsville North, Burgard, Starpoint and Kenmore West at Clarence, 9 a.m.

Maple Grove and Clymer at Cassadaga Valley, 9 a.m.

V-Hornell at Olean, 9 a.m.

Alden, Wilson and Lew-Port at Medina, 9:30 a.m.

East Aurora and Gowanda at Cattaraugus/Little Valley, at 9:30 a.m.

Riverside and Grand Island at North Tonawanda, 10 a.m.

Maryvale, Grover Cleveland, Eden and three others -- yup, a seven-team scrimmage -- at Williamsville South, 10 a.m.

West Seneca East and Cheektowaga at Canisius, 10 a.m. (Stransky Complex at 2885 Clinton St., West Seneca)

St Joe's at Orchard Park, 10 a.m.

Salamanca, V-Dansville and V-Wellsville at Pioneer, 10 a.m.

Hamburg at Jamestown, 10 a.m.

Southwestern at Randolph, 10 a.m.

Frontier and Lackawanna at Iroquois, 5 p.m.

West Seneca West, Lake Shore and Kenmore East at Amherst, 6 p.m.

Depew and Niagara-Wheatfield at Williamsville East, TBA

Batavia at Albion, TBA

Lancaster at V-Webster Schroeder, 9:30 a.m.

Newfane and V-Charles Finney at V-Elba/Byron-Bergen, 10 a.m.

Niagara Falls, V-Hilton, V-Marshall, V-Spencerport at V-Greece-Olympia, 10 a.m.

---Keith McShea

Advertisement

About Prep Talk

Keith McShea

Keith McShea

Keith McShea has covered high school sports at The News since his hiring in 1999. The 1995 University at Buffalo graduate and Long Island native (North Babylon Bulldogs) covers — and live blogs — everything from scrimmages to state championships & helps head The News' All-Western New York selections.

@KeithMcSheaBN | kmcshea@buffnews.com

Subscribe

Advertisement